Wakacje to wymarzony czas relaksu i odpoczynku od obowiązków szkolnych. Czy warto w tym czasie angażować dzieci w dodatkowe zajęcia – trening pamięci i szybkiego czytania?
Najważniejszy element takich zajęć to program i nastawienie na interakcję uczestników. Dzięki wprowadzeniu elementów zabaw i gier, kursanci nie odczuwają struktury szkolnej, a sama nauka i trening pojawiają się niejako „przy okazji”. Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące organizacji wakacyjnych zajęć z treningu pamięci.
Program zajęć wakacyjnych
Zakres tematyczny różni się nieco od regularnego kursu, prowadzonego w roku szkolnym. Podczas letnich warsztatów skupiamy się na rozwijamy różnych umiejętności – ogólnie nazywanych jako zdolności poznawcze. Na to składa się oczywiście pamięć, ale również koncentracja uwagi oraz kreatywność. Wzmacniając wszystkie te elementy tworzymy filary efektywnej nauki, którą później dzieci będą mogły wykorzystać w roku szkolnym. W związku z tym zajęcia są często uzupełniane twórczymi zadaniami, opartymi m.in. na zasadach „out of the box”. Dużą rolę gra również umiejętność wizualizacji – zatem tworzymy różnego rodzaju prace plastyczne, oparte na skojarzeniach oraz wykorzystujemy gry planszowe rozwijające wyobraźnię.
Sposób realizacji zajęć
Zajęcia realizowane są w blokach tematycznych, każde spotkanie poświęcamy konkretnemu zagadnieniu, które uzupełniamy też o ćwiczenia koncentracji i pamięci. Dużą rolę ma tutaj również psychoedukacja – tłumaczymy naszym kursantom, jak działa mózg, jakie zasady związane z pamięcią mogą wykorzystać w codziennym życiu. Spotkania organizowane są indywidualnie lub w małych grupach (np. dla rodzeństwa). Na zajęciach często rozmawiamy też o codziennych wyzwaniach, związanych m.in. z organizacją czasu, sposobami na nudę, radzeniem sobie ze stresem.
Warsztaty mają przede wszystkim wyposażyć dzieci w kompetencje związane z samodzielnością i umiejętnością radzenia sobie w różnych sytuacjach.
Warsztaty wakacyjne – dla kogo?
Warsztaty letnie kierujemy głównie do dzieci szkół podstawowych. Uzupełnieniem programu treningu pamięci są często tematy dot. twórczości, edukacji żywieniowej czy też nauki języka obcego. Zajęcia grupowe realizowane są najczęściej indywidualnie, w domowym zaciszu.
Trenerzy – kto prowadzi wakacyjne warsztaty efektywnej nauki?
Osoby prowadzące to trenerzy technik pamięciowych, którzy również posiadają dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie w pracy z dziećmi. W naszym zespole są to: psycholodzy i pedagodzy, często uzupełniający zajęcia np. o elementy treningu uważności, rozwijania i wzmacniania samooceny. Ponadto trenerzy zawsze są do dyspozycji rodziców – po zajęciach odpowiadamy na dodatkowe pytania i przekazujemy informacje na temat postępów dziecka.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej – tam znajdziecie informacje na temat najbliższych warsztatów wakacyjnych i półkolonii z treningiem pamięci!