Kiedy rozpocząć z dzieckiem naukę za pomocą metod kreatywnych? Czy mapy myśli można zastosować już w pierwszej klasie szkoły podstawowej?
Początek roku szkolnego to podobne dylematy wielu rodziców – czy nie jest za wcześnie lub za późno na kurs efektywnej nauki?
Potrzeby dziecka i rodzica
Pierwszy krok to ustalenie celów. Każde dziecko (i rodzic) pojawia się na kursie z innymi oczekiwaniami i potrzebami. Dla najmłodszych to często wstęp do nauki płynnego czytania, dla czwartoklasistów – pomoc w budowaniu nawyków efektywnego uczenia się a dla nastolatków… pogotowie egzaminacyjne.
Zanim rozpoczniemy kurs, warto poznać dokładny program zajęć i określić potrzeby. Z reguły na zajęcia zapraszamy dzieci od I klasy szkoły podstawowej. Jednak nie traktujemy wtedy kursu jako przygotowania do olimpiad. Staramy się od podstaw rozwijać prawidłowe nawyki związane z nauką, prowadzimy trening płynnego czytania ze zrozumieniem.
A szybkie czytanie? Na to przyjdzie czas. Zajęcia w klasach 1-3 z reguły prowadzimy na zupełnie innych założeniach. Tutaj ważna jest koncentracja uwagi dziecka, budowanie samodzielności – jednym słowem – przygotowanie do 4 klasy, gdzie nauka jest już „na serio”, a rodzice nie chcą już pomagać swoim pociechom w odrabianiu zadań domowych.
Mnemotechniki jako lekarstwo na brak motywacji
Ten problem pojawia się bardzo często – rodzice dzwonią chcąc zapisać swoje dziecko (oczywiście niechętne) na kurs, licząc, że w ten sposób skłonią je do samodzielnej nauki. Tutaj często ostudzamy zapał i oczekiwania rodziców – kurs efektywnej nauki nie jest lekarstwem na całe zło. Natomiast… staramy się pomóc w inny sposób.
Zespół Lucky Mind to trenerzy z odpowiednim przygotowaniem metodycznym oraz doświadczeniem w pracy z dziećmi. Dzięki temu, często jesteśmy w stanie coś doradzić, ale też uzupełnić zajęcia o elementy psychoedukacji, trening motywacji, prowadzimy rozmowy z dziećmi – staramy się je wysłuchać i wspierać.
Mnemotechniki stanowią tutaj wierzchołek góry lodowej, a ich użyteczność i zastosowanie w praktyce uzależnione jest od nastawienia i świadomości samego dziecka.
Mnemotechniki w edukacji wczesnoszkolnej
W pracy z małymi dziećmi można już wprowadzać pierwsze ćwiczenia bazujące na mnemotechnikach. W edukacji wczesnoszkolnej nie mamy jeszcze zbyt wielu treści wymagających zaawansowanych technik pamięciowych – warto jednak od początku pokazywać dzieciom, że za pomocą skojarzeń i wizualizacji można z łatwością zapamiętać np. rymowankę lub prostą listę słów.
W klasach 1-3 często korzystamy z łańcuchowej metody skojarzeń. W jednej z zaprzyjaźnionych szkół pokazaliśmy dzieciom sposób na zapamiętanie dopływów Wisły:
Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Wisłoka, San, Wieprz, Świder.
Na początku, do każdej nazwy rzeki wymyślamy skojarzenie – ważne, aby było to słowo proste, dostępne i łatwe do narysowania. Staramy się, aby wyrazy brzmiały podobnie (np. mogą się rymować). Warto też zadbać o to, aby pierwsza litera była taka sama, np.:
Soła – Sowa
Skawa – kawa
Raba – Rabarbar
Ze słów pośrednich, czyli skojarzeń, tworzymy historyjkę. Ważne, aby w tej historii zachować kolejność słów (np. w lesie spotkałem sowę, która piła kawę zagryzając ją rabarbarem). Technika umożliwia przede wszystkim zapamiętanie słów w kolejności, ale również rozwija zdolność tworzenia skojarzeń i podobieństw.
To jedna z podstawowych zasad technik pamięciowych. Warto zatem rozpocząć pracę z dziećmi od krótkiego treningu kreatywności. Dzięki temu rozwijamy wyobraźnię, umiejętność tworzenia analogii, łatwość w budowaniu fabuły.
Mnemotechniki w szkole
Treści szkolne często wymagają dodatkowego etapu, tzn. „kodowania” – ponieważ treści, które musimy zapamiętać, często są abstrakcyjne lub odwrotnie – zbyt dosłowne, aby z łatwością zaadaptować je do wybranej mnemotechniki.
Zapamiętując np. listę największych państw świata, również proponujemy przygotowanie skojarzeń – wizualizacji dla każdego kraju (np. zwierzę, sportowiec, potrawa itp.) Nasze wizualizacje wykorzystujemy już wtedy w wybranej technice.
Każda technika pamięciowa ma swoje mocne i słabe strony – z pewnością należy im poświęcić czas, pozostawić przestrzeń na trening i dokładne zrozumienie zasad stosowania. Tutaj również sprawdza się powiedzenie, że w nauce nie ma dróg na skróty 😉
Jeśli chcielibyście pomóc swoim dzieciom w efektywnej nauce i wdrażaniu mnemotechnik – zapraszamy do kontaktu z naszymi trenerami. Pod okiem praktyków dzieci przyswajają najważniejsze zasady samodzielnej nauki, rozwijają wyobraźnię i uczą się, jak wykorzystywać mnemotechniki w szkole.
Kurs szybkiego czytania i technik pamięciowych dla dzieci
Zapraszamy na kurs, podczas którego Twoje dziecko nauczy się szybciej czytać, poprawi koncentrację, pozna techniki pamięciowe i przekona się, że nauka może być przyjemna i skuteczna.
Umiejętność płynnego czytania, rozumienia i analizy tekstu to kompetencje przyszłości. Na każdym etapie nauki i pracy spotykamy się coraz większą ilością informacji do przetworzenia. Dzięki uczestnictwu w naszych zajęciach dziecko stawi czoło wszystkim edukacyjnym wyzwaniom.
Metody efektywnego uczenia się powinno się wpajać od małego. Nie można w tej kwestii polegać na szkole ani żadnych innych instytucjach, trzeba dbać o edukację dziecka na własną rękę i dawać dobry przykład.
Bardzo dziękujemy za komentarz! Oczywiście, wiele prawidłowych nawyków związanych z efektywną nauką wypracowujemy w domu, poprzez modelowanie. Na naszych kursach często obserwujemy sytuację, w której rodzice oczekują umiejętności i zaangażowania dziecka w proces czytania książek, sami jednak nie poświęcają na to zbyt wiele czasu. Warto zatem pamiętać o dawaniu dobrego przykładu 🙂