Gry kieszonkowe, towarzyskie i edukacyjne – czyli jak w ciekawy i rozwojowy sposób spędzić długi weekend?
Zgodnie z naszą treningową tradycją, chcielibyśmy polecić Wam kilka nowych gier. W sam raz do plecaka, na kocyk, w Bieszczady i nad jezioro 😉
Na pierwszy ogień nasza nowość, w której zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia (nasi kursanci również).
Gra pozorów
Czy kiedyś próbowaliście wykonać ćwiczenie, w którym widzicie słowa oznaczające kolory: np. zielony, czerwony, niebieski… lecz są one napisane innym kolorem czcionki? Cała zabawa polega na tym, aby nie czytać słów, tylko podać kolor czcionki – i tutaj zaczyna się problem. Ta prosta zabawa wykorzystuje tzw. Efekt Stroopa. Badanie przeprowadzone w latach 40-tych miało przede wszystkim sprawdzić, jak długi jest czas reakcji w wykonaniu prostych zadań. Czy próbowaliście kiedyś wykonać takie ćwiczenie?
Najszybciej jak potrafisz, podaj nazwy kolorów czcionki, w jakich zapisane są wyrazy. Nie czytaj wyrazów – podaj tylko nazwy kolorów:
zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty
A teraz zrób to samo:
zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty
Drugi zestaw kolorystyczny oceniamy nieco wolniej – na tym właśnie polega efekt Stroopa, jak i cała gra. Do dyspozycji mamy karty, na których zapisane są słowa: małe, duże, grube, cienkie, zielone, żółte, czarne itp. Nasze zadanie polega na tym, aby jak najszybciej wyłożyć na środek kartę z odpowiednim napisem, nie popełniając przy tym błędu percepcji. Gra jest bardzo dynamiczna i szybka, w sam raz na rozgrywki dla całej rodziny.
Miszmasz
Gra, która rozwija naszą spostrzegawczość i wymaga dużego skupienia uwagi. Zadanie polega na odnalezieniu pięciu kart z identycznym wzorem.
Znalezienie jednej pary na początku rozgrywki nie stanowi większego problemu. Każdy z graczy odsłania po jednej karcie, a po każdym kolejnym okrążeniu dokładna następną.
W efekcie na stole znajduje się mnóstwo różnych kart – wśród nich musimy znaleźć kolejne wzoru pasujące do siebie.
Pod względem wizualnym gra również jest bardzo ciekawa, nawiązuje bowiem do stylistyki stylistyki lat 70, łącząc wzory i kolory mody z tego okresu.
Instrukcja zawiera kilka wariantów rozgrywki, dopasowanych do graczy ceniących bezpośrednią rywalizację, jak i tych, którzy stawiają na współpracę.
Życzymy udanej zabawy! 🙂