Przygotowaliśmy dla Was kolejny artykuł z serii “Back to school” – krótkie teksty poradnikowe, przygotowane przez zespół trenerów Lucky Mind. Tym razem Ania Kozak-Salwa – pedagog i terapeuta pedagogiczny, opowie o pierwszych krokach z treningiem pamięci.
Techniki pamięciowe dla pierwszoklasistów
Kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy jest to dobry moment, aby zapoznać go z technikami wspierającymi zapamiętywanie. Ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie stosowane od początku edukacji dziecka z czasem staną się jego naturalnymi umiejętnościami, co przyśpieszy jego naukę w przyszłości.
Dzieci uczą się stawiając sobie zadania związane z zapamiętywaniem i w ten sposób zdobywają kontrolę nad swoją pamięcią. Stąd też przed rodzicami i nauczycielami stoi bardzo ważne zadanie, aby nauczyć dzieci jak kształtować swoją przyszłą pamięć.
Jak rozpocząć budowanie dobrych nawyków?
Od samego początku edukacji rodzice mogą wprowadzać nowe nawyki – w formie zabaw, gier i zadań interaktywnych, które wprowadzą dziecko w świat technik pamięciowych:
- Notowanie z wykorzystywaniem kolorów i podkreśleń, co ułatwi zapamiętywanie wzrokowe. Tworzenie kolorowych notatek w postaci map myśli.
- Podczas uczenia się nowego materiału przedstawienie go w postaci własnoręcznego rysunku. Rysowanie wzmacnia zapamiętywanie bardziej niż oglądanie gotowego rysunku. Dziecko podczas rysowania i mówienia o nowej wiedzy angażuje dwie półkule mózgowe, co będzie wzmacniało zapamiętywanie. Dziecko przypominając sobie materiał łatwo będzie mogło sięgnąć do zapamiętanego obrazka.
- Ważnym elementem zapamiętywania jest budowanie skojarzeń. Szczególnie zachęcamy dziecko, aby budowało własne skojarzenia. Skojarzenia mogą być racjonalne i abstrakcyjne. Wyobrażenie sobie przez dziecko absurdalnych i przerysowanych skojarzeń będzie angażowało jego emocje, przez co zapamiętywanie stanie się ciekawe i będzie wymagało mniej wysiłku, a przy tym będzie radosną zabawą.
- Pomocne w zapamiętywaniu jest wykorzystanie fantazji dziecka do budowania historii opartej na skojarzeniach. Dziecko budując historię może zaangażować swoje zmysły, będzie to ułatwiało przypominanie sobie. Z udziałem historii dziecko zapamiętuje wiele elementów. Ważne jest, aby elementy się łączyły ze sobą w kolejności.
- Trenowanie pamięci z wykorzystaniem gier komercyjnych typu Memo, Dobble, czy Duże i włochate. Innym sposobem trenowania pamięci jest czytanie dziecku książek i zachęcanie go do opowiedzenia swoimi słowami historii, którą usłyszało.
Autor: Anna Kozak-Salwa