Już 20 września rozpocznie się kolejna chorzowska inicjatywa Wolność czytania. W tym roku po raz pierwszy jesteśmy współorganizatorem i inicjatorem kilku wydarzeń w tym cyklu.
Wolność czytania to cykl spotkań z autorami książek, ciekawe warsztaty, zbiórki książek i projekcie filmów. W to wydarzenie zaangażowane są najważniejsze chorzowskie instytucje kultury i sztuki, wszyscy łączą siły aby pokazać, jak zaczytany jest cały Chorzów. Tutaj znajdziecie szczegółowy program wydarzeń, które na terenie całego miasta będą organizowane przez kilka tygodni.
Jednym z ciekawszych punktów całego cyklu jest Żywa Biblioteka – ten pomysł na spotkanie z ciekawymi ludźmi od kilku lat rozwija się w naszym regionie, adresowany jest zarówno do czytelników dorosłych, jak i tych najmłodszych. Celem Żywej Biblioteki jest zmierzenie się ze stereotypami i uprzedzeniami wobec inności. Podczas jej trwania czytelnicy będą mogli wypożyczyć żywą książkę – człowieka na 30 minut i skonfrontować z rzeczywistością wyobrażenia o osobach z grup społecznych, które nie są akceptowane.
Nasza „działka” podczas tegorocznego cyklu to dwa wydarzenia:
- Sen Alicji – spotkanie z książką. Przez trzy wrześniowe przedpołudnia, trener Lucky Mind spotka się z przedszkolakami na głośnym czytaniu książki. Sen Alicji to pozycja, która powinna być obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela czy terapeuty, który chce w sposób zabawny i ciekawy uczyć dzieci, jak działa mózg. Autor książki – prof. Jerzy Vetulani bardzo sprytnie wplótł wiedzę z zakresu neurobiologii w krótkie historyjki o mózgu. Dodatkowo, książka jest pięknie ilustrowana, co jeszcze bardziej zachęca najmłodszych czytelników do oglądania i słuchania. Spotkania z książką odbędą się w dniach: 23, 24 i 25 września. Na Facebooku znajdziecie nasze wydarzenia z tego cyklu:
https://www.facebook.com/events/1258278277685833/
https://www.facebook.com/events/684094415407704/
https://www.facebook.com/events/977914325872966/
- Otwarta lekcja efektywnej nauki dla dorosłych (2 października 2019) – czy w pracy zawodowej można wykorzystywać mnemotechniki? Oczywiście, że tak – nawet trzeba! Trening mózgu powinien wejść na stałe do repertuaru naszych nawyków, tak jak poranna gimnastyka czy zdrowe odżywianie. Mózg dla wielu z nas jest narzędziem do pracy i nauki. Jednak, w odróżnieniu od innych atrybutów – mózg nigdy nie odpoczywa. Jak zatem dbać o niego i optymalnie wykorzystywać w codziennych zmaganiach? Pokażemy Wam ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację oraz sposoby na codzienną organizację pracy umysłowej. Znajdziecie nas też na Facebooku – tutaj.
- Otwarta lekcja efektywnej nauki dla dzieci i młodzieży – jeśli chcecie przekonać się, czy używanie 10% mózgu to prawda czy fałsz – zapraszamy na nasze zajęcia! Nie tylko rozprawimy się z mitami psychologii popularnej, ale też wyjaśnimy, jak działa pamięć, dlaczego zapominamy o zadaniach domowych no i tak w ogóle to gdzie ta pamięć to wszystko mieści… Wydarzenie znajdziecie na Facebooku tutaj.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!