Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem treningu pamięci online dla swojego dziecka, warto rozważyć różne aspekty kursu w takiej formie. Zdalne nauczanie jest wyzwaniem zarówno dla nauczycieli jak i dla dzieci.
Trening online nie jest „gorszą wersją” kursu efektywnej nauki. Zalecamy jednak na samym początku omówić najważniejsze kwestie merytoryczne z trenerem, aby w efekcie uzyskać zadowolone dziecko i usatysfakcjonowanego rodzica.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru treningu pamięci dla dzieci online?
Wstępny wywiad
Zanim Twoje dziecko rozpocznie przygodę z treningiem efektywnej nauki online, warto przeprowadzić szczegółową rozmowę z trenerem – osobą prowadzącą zajęcia. Taki wstępny wywiad pozwoli na ustalenie celów dla dwóch stron ale również – rozwieje wszelkie wątpliwości. Należy pamiętać o tym, że trening online zawsze wygląda inaczej niż zajęcia stacjonarne. Zatem m.in. od zaangażowania i dynamiki trenera zależy, czy dziecko „wciągnie” się w zajęcia.
Materiały i karty pracy
Trening online wymaga dodatkowego wysiłku i zaangażowania dwóch stron. Zwróćcie zatem uwagę, czy w ramach kursu dostępne są materiały (np. w formie prezentacji lub kart pracy) tak, aby ułatwić dzieciom naukę. Optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie przez dziecko materiałów w domu, na których może pracować podczas spotkań z trenerem, ale również samodzielnie uzupełniać ćwiczenia w ramach własnego treningu.
Platforma edukacyjna
Obecnie na rynku oferuje się wiele różnych kanałów i platform, które służą prowadzeniu zajęć. Pod kątem treningu pamięci należy zwracać uwagę na funkcjonalność, dostępność (np. wymagania techniczne, konieczność instalacji oprogramowania), oraz interaktywność – świetnie sprawdza się np. możliwość rysowania po ekranie wspólnie z trenerem – np. podczas tworzenia pierwszych map myśli.
Przygotowanie trenera
Idealnym połączeniem kompetencji w przypadku trenera online to odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne, znajomość technik pamięciowych w praktyce – bardzo ważny element, który zwiększa wiarygodność samego treningu ale przede wszystkim – pozwala na wprowadzenie praktycznych przykładów z życia codziennego. Dzięki temu dzieci uczą się stosowania mnemotechnik na swoich treściach szkolnych i łatwiej dokonują generalizacji – czyli uczą się samodzielnie zastosowania zasad na innych materiałach.
Komplementarność ćwiczeń
Trening efektywnej nauki online jest skuteczny, jeśli ćwiczenia dotyczą wszystkich obszarów zdolności poznawczych (czyli umiejętności związanych z uczeniem się i zapamiętywaniem). Dlatego w ramach programu zajęć polecamy m.in. trening kreatywności, ćwiczenia rozwijające myślenie krytyczne, elementy myślenia wizualnego, ćwiczenia na spostrzegawczość oraz…żonglowanie!
Monitorowanie postępów
Trening szybkiego czytania online wymaga odpowiedniego przygotowania – zarówno merytorycznego jak i technicznego ze strony dziecka. Aby zajęcia przyniosły efekt a jednocześnie były przyjemne i atrakcyjne dla dzieci, pamiętajcie o monitorowaniu postępów, np. pod kątem tempa czytania. Tutaj zalecamy też dyplomatyczne podejście do tematu – sprawdzanie tempa czytania nie powinno być traktowane przez dzieci jako sprawdzian czy egzamin. Bardzo ważne jest wprowadzenie i uświadomienie małych kursantów, jaki jest cel takiego treningu i jakie daje korzyści.
Trening online może stać się wspaniałą przygodą dla dzieci, rodziców i samych prowadzących. Najważniejsze, aby podejść do tego tematu profesjonalnie, z empatią i zrozumieniem dla potrzeb dziecka. A później.. nie pozostaje nic innego, jak tylko czytać szybciej!