Wolność czytania 2019 – zakochaj się w książce!

Już 20 września rozpocznie się kolejna chorzowska inicjatywa Wolność czytania. W tym roku po raz pierwszy jesteśmy współorganizatorem i inicjatorem kilku wydarzeń w tym cyklu.

Wolność czytania to cykl spotkań z autorami książek, ciekawe warsztaty, zbiórki książek i projekcie filmów. W to wydarzenie zaangażowane są najważniejsze chorzowskie instytucje kultury i sztuki, wszyscy łączą siły aby pokazać, jak zaczytany jest cały Chorzów 🙂 Tutaj znajdziecie szczegółowy program wydarzeń, które na terenie całego miasta będą organizowane przez kilka tygodni.

Jednym z ciekawszych punktów całego cyklu jest Żywa Biblioteka – ten pomysł na spotkanie z ciekawymi ludźmi od kilku lat rozwija się w naszym regionie, adresowany jest zarówno do czytelników dorosłych, jak i tych najmłodszych. Celem Żywej Biblioteki jest zmierzenie się ze stereotypami i uprzedzeniami wobec inności. Podczas jej trwania czytelnicy będą mogli wypożyczyć żywą książkę – człowieka na 30 minut i skonfrontować z rzeczywistością wyobrażenia o osobach z grup społecznych, które nie są akceptowane.

Nasza „działka” podczas tegorocznego cyklu to dwa wydarzenia:

  • Sen Alicji – spotkanie z książką. Przez trzy wrześniowe przedpołudnia, trener Lucky Mind spotka się zLucky Mind przedszkolakami na głośnym czytaniu książki. Sen Alicji to pozycja, która powinna być obowiązkowa dla każdego rodzica, nauczyciela czy terapeuty, który chce w sposób zabawny i ciekawy uczyć dzieci, jak działa mózg. Autor książki – prof. Jerzy Vetulani bardzo sprytnie wplótł wiedzę z zakresu neurobiologii w krótkie historyjki o mózgu. Dodatkowo, książka jest pięknie ilustrowana, co jeszcze bardziej zachęca najmłodszych czytelników do oglądania i słuchania. Spotkania z książką odbędą się w dniach: 23, 24 i 25 września. Na Facebooku znajdziecie nasze wydarzenia z tego cyklu:

https://www.facebook.com/events/1258278277685833/

https://www.facebook.com/events/684094415407704/

https://www.facebook.com/events/977914325872966/

  • Lucky MindOtwarta lekcja efektywnej nauki dla dorosłych (2 października 2019) – czy w pracy zawodowej można wykorzystywać mnemotechniki? Oczywiście, że tak – nawet trzeba! Trening mózgu powinien wejść na stałe do repertuaru naszych nawyków, tak jak poranna gimnastyka czy zdrowe odżywianie. Mózg dla wielu z nas jest narzędziem do pracy i nauki. Jednak, w odróżnieniu od innych atrybutów – mózg nigdy nie odpoczywa. Jak zatem dbać o niego i optymalnie wykorzystywać w codziennych zmaganiach? Pokażemy Wam ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację oraz sposoby na codzienną organizację pracy umysłowej. Znajdziecie nas też na Facebooku – tutaj.
  • Otwarta lekcja efektywnej nauki dla dzieci i młodzieży – jeśli chcecie przekonać się, czy używanie 10% mózgu to prawda czy fałsz – zapraszamy na nasze zajęcia! Nie tylko rozprawimy się z mitami psychologii popularnej, ale też wyjaśnimy, jak działa pamięć, dlaczego zapominamy o zadaniach domowych no i tak w ogóle to gdzie ta pamięć to wszystko mieści… Wydarzenie znajdziecie na Facebooku tutaj.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Ewa Bensz
Ewa Bensz-Smagała – psycholog dziecięcy, oligofrenopedagog.

Od 2008 roku związana z edukacją, specjalizuje się w pracy z dziećmi z problemami edukacyjnymi, realizuje ścieżkę licencyjną w kierunku terapeuty behawioralnego.
Oprócz pracy w charakterze trenera technik pamięciowych w Lucky Mind, związana jest zawodowo z dwoma instytucjami: Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach - gdzie prowadzi terapię dzieci ze spektrum autyzmu, oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową - jako pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Psychologii.
Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu neurodydaktyki i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką kreatywności, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.
Ewa Bensz on Facebook