Magiczna moc książki „Uważność i spokój żabki” Eline Snel

„Must have” każdego rodzica, nauczyciela, trenera…

 

        Jako pasjonatka dobrej lektury, mogę się przyznać, że przez moje ręce przetoczyło się mnóstwo książek o różnej tematyce. Jednak mało która pozycja (niestety) zrobiła na mnie większe wrażenie, wpłynęła w większym stopniu na moje postrzeganie świata lub wzbogaciła w znacznym stopniu moją dotychczasową wiedzę czy światopogląd. Wyjątkiem jest m.in. publikacja „Uważność i spokój żabki” autorki Eline Snel.

           Książka ta wpadła mi do rąk, a raczej w oko, całkiem przypadkiem: post w mediach społecznościowych sprawił, że z zainteresowaniem przeczytałam opis i stwierdziłam – hmm, brzmi ciekawie – sprawdzę ją. Od razu kliknęłam zakup i z niecierpliwością czekałam na przesyłkę. I nie pożałowałam swojej decyzji. Książka mnie wciągnęła i przeczytałam ją na raz, w przeciągu kilku minut. Następnie przesłuchałam dołączoną płytkę i od razu po zakończeniu napisałam do swoich koleżanek trenerek – „dziewczyny, ta książka to „must have” każdego nauczyciela, trenera i rodzica…” I zdanie to podtrzymuje. Dlaczego? Już zdradzam….

            Ile razy słyszeliście lub sami mówiliście do swojego dziecka „Uspokój się! „Uspokój się wreszcie”,  „Śpij już”, „Zaśnij wreszcie”, „W tej chwili do łóżka”, „Skoncentruj się” ? I teraz odpowiedzcie sobie na pytanie – jaki był tego rezultat? Czy udało Wam się tym osiągnąć zamierzony cel? Czy cudownym trafem dziecko spełniło Waszą prośbę? Zaryzykuję stwierdzeniem, że NIE, powiem nawet więcej: jestem pewna, że nie. A jeżeli tak, to w pojedynczych przypadkach.  Wiecie, co myślą wtedy dzieci? „Ale jak?”, „Dobrze, mamo/tato nie denerwuj się tak – ja bym chciał/a, ale nie umiem”, „Jak mam to zrobić?”, „łatwo Ci się mówi”, „przecież staram się, ale nie umiem”, itd…I tutaj należy zadać sobie pytanie, czy my dorośli potrafimy sami siebie uspokoić, zasnąć lub skoncentrować się na zawołanie? Tak po prostu – śpij „Angela”, no śpij, bo rano nie wstaniesz do pracy, itp. Pozwolę sobie zaryzykować stwierdzeniem, że NIE i myślę, że większość z Was się ze mną zgodzi.

            Ksiażka Eline Snel pt. „Uważność i spokój żabki” uczy nas, jak to zrobić, żeby się udało… Od razu powiem, że nie jest to magiczny eliksir, dzięki któremu pozbędziemy się wszystkich domowych problemów naszych dzieci i przy okazji swoich, że za pomocą tego poradnika wszystkie dzieci będą nagle zasypiać i robić wszystko dokładnie tak jak chcemy, bo pewnie tak nie będzie, ale jednego jestem pewna – że na pewno będzie łatwiej….i Wam i dziecku. Książka ta pokazuje, jak można uczyć dziecko i siebie jako rodzica, by radzić sobie ze swoimi emocjami, przeżyciami i wszystkim tym, co powoduje, że nie potrafimy się wyciszyć…W książce znajdziecie proste ćwiczenia, które pomogą rozwiać niepokój, poprawić koncentrację i poradzić sobie z burzą emocji, które nami targają każdego dnia – bez względu na to, czy mamy 5 czy 40 lat.

Jak ćwiczyć koncentrację i uważność?

            Autorka bardzo obrazowo przedstawia znaczenie emocji. Żyjemy w świecie, który pędzi, wywołując w nas i naszych dzieciach, wysoki poziom stresu. Książka pomoże nam go  kontrolować. Nie dać się ponieść złym emocjom. Tytułowa żabka, o której mowa w książce, uczy dzieci koncentrować się na oddechu, przenosząc uwagę z głowy do brzucha. Ćwiczenie na początku może być trudne, ale jeśli się je opanuje daje duże poczucie spokoju. Dlaczego akurat brzuch? Bo jak pisze autorka „W brzuchu nie ma żadnych myśli. Tam jest oddech”. Ćwiczenie to jest przydatne zarówno w sytuacji stresu, jak i wtedy, gdy przeżywamy przykre uczucia.

            Osobiście bardzo spodobało mi się ćwiczenie ukryte w książce pod nazwą „Test spagetti” – nie będę Wam zdradzała o co w nim chodzi, ale powiem tylko jedno – to ćwiczenie wykonuje już z dziećmi, z którymi pracuje od dłuższego czasu, tyle że znałam je pod inną nazwą  i sprawdza się bardzo dobrze. Potrafi ukoić ciało i umysł. Sama chętnie po nie sięgam i ćwiczę na sobie. Zachęcam do zapoznania się z nim:)

            Warty uwagi jest dodatek do książki. Do publikacji dołączona jest bowiem płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i rodziców, która sprawia, że prezentowane w książce treści są łatwe do zastosowania w praktyce. Ponadto przyjemny głos lektorki powoduje, że aż chce się krzyknąć „to działa”, „dziękuję”.  Wśród nagrań znajdziemy ćwiczenia relaksacyjne i wyciszające zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. A rzekłabym nawet, że dla człowieka w każdym wieku. Szczerze polecam tą książkę. Z pewnością czytanie jej nie będzie czasem straconym. Jak przeczytacie i będziecie mieli ochotę podzielić się swoimi opiniami, spostrzeżeniami to zapraszam do dyskusji:)

Miłej lektury!

Angelika Gąska-Bełczykowska

 

Zapisz dziecko na kurs

kreatywność_dzieci

Zapraszamy na kurs, podczas którego Twoje dziecko nauczy się szybciej czytać, poprawi koncentrację, pozna techniki pamięciowe i przekona się, że nauka może być przyjemna
i skuteczna.

Umiejętność płynnego czytania, rozumienia i analizy tekstu to kompetencje przyszłości. Na każdym etapie nauki i pracy spotykamy się coraz większą ilością informacji do przetworzenia. Dzięki uczestnictwu w naszych zajęciach dziecko stawi czoło wszystkim edukacyjnym wyzwaniom.

dowiedz_sie_wiecej

 

Ewa Bensz
Ewa Bensz-Smagała – psycholog dziecięcy, oligofrenopedagog.

Od 2008 roku związana z edukacją, specjalizuje się w pracy z dziećmi z problemami edukacyjnymi, realizuje ścieżkę licencyjną w kierunku terapeuty behawioralnego.
Oprócz pracy w charakterze trenera technik pamięciowych w Lucky Mind, związana jest zawodowo z dwoma instytucjami: Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach - gdzie prowadzi terapię dzieci ze spektrum autyzmu, oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową - jako pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Psychologii.
Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu neurodydaktyki i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką kreatywności, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.
Ewa Bensz on Facebook