Gry w podróży, czyli długi weekend czas zacząć!

Z okazji zapowiadającego się długiego wypoczynku, przygotowaliśmy dla Was krótką recenzję gry Story Cubes.

W torbie trenera Lucky Mind to prawdziwy niezbędnik. Gra towarzyska, a jednak posiadająca wiele możliwości modyfikacji i wykorzystania w naszych treningach.

Podstawowy zestaw Story Cubes to małe, zgrabne pudełko, w którym mieści się dziewięć kostek. Na każdej ściance kostki znajduje się inny obrazek. W ofercie znajdziecie różne kategorie tematyczne, każda z nich oznaczona jest innym kolorem. I w ten sposób coś dla siebie znajdzie np. sportowiec, miłośnik zwierząt lub prehistorii. Zadaniem gracza jest wyrzucenie wszystkich kostek i ułożenie historii z tych obrazków, które zostały wylosowane. Należy pamiętać tylko o jednej zasadzie – historia musi posiadać fabułę, czyli… musi się zdarzyć jakaś przygoda! Np. napad na bank, płomienny romans lub wyprawa w nieznane.

Zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych to nie lada gratka. Początkowo kursanci ostrożnie podchodzą do opowiadania historii, starają się zachować realizm i logikę, lecz już po kilku rundach puszczają wodze fantazji a wtedy… pojawia się smok, który nosił okulary, pirat hodujący fasolę lub pies sterujący dronem. W tej grze wszystkie chwyty są dozwolone – nie musi to być historia realna, a wręcz przeciwnie – nie powinna być! Głównym celem tej gry jest rozwijanie wyobraźni oraz tzw. „giętkość języka”, czyli swobodę wypowiedzi. Same obrazki też nie muszą być interpretowane dosłownie. Obrazek książki może oznaczać wielką księgę czarów a kociołek sok z gumijagód 😉

Dodatkowym elementem gry może być trening pamięci. Po opowiedzeniu całej historii zasłaniamy obrazki i prosimy gracza, aby przypomniał sobie jakie obrazki zostały wylosowane w tej rundzie. Dzięki kostkom możemy również ćwiczyć z dziećmi znajomość języka obcego – wszak historie można opowiadać w każdym języku. Dla bardziej zaawansowanych graczy polecamy łączenie kilku zestawów kostek. Wtedy możemy opowiedzieć historię, składającą się np. z 50 elementów!

Życzymy udanej zabawy 🙂

Ewa Bensz
Ewa Bensz – Pedagog, trener, nauczyciel akademicki.

Od 10 lat związana z edukacją, prowadzi zarówno grupowe jak i indywidualne treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania, konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP na kierunku Pedagogika, obecnie studiuje z pasją Psychologię kliniczną dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Kwalifikacje trenerskie uzyskała w ramach Szkoły Trenerów Grupy Trop, oraz projektu Eurotrener realizowanego przez CSiRO Meritum w Katowicach. Certyfikowany trener technik pamięciowych i szybkiego czytania ECU Efekt. Jest prelegentką konferencji poświęconych tematyce doradztwa zawodowego, psychologii oraz neuropsychologii; m.in.: II Międzynarodowego Sympozjum Neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego, Konferencji Brainstorm Uniwersytetu Warszawskiego, W stronę człowieka – Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii i Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ewa Bensz on Facebook