Gry edukacyjne na weekend

Gry kieszonkowe, towarzyskie i edukacyjne – czyli jak w ciekawy i rozwojowy sposób spędzić długi weekend?

Zgodnie z naszą treningową tradycją, chcielibyśmy polecić Wam kilka nowych gier. W sam raz do plecaka, na kocyk, w Bieszczady i nad jezioro 😉

Na pierwszy ogień nasza nowość, w której zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia (nasi kursanci również).

Gra pozorów

Czy kiedyś  próbowaliście wykonać ćwiczenie, w którym widzicie słowa oznaczające kolory: np. zielony, czerwony, niebieski… lecz są one napisane innym kolorem czcionki? Cała zabawa polega na tym, aby nie czytać słów, tylko podać kolor czcionki – i tutaj zaczyna się problem. Ta prosta zabawa wykorzystuje tzw. Efekt Stroopa. Badanie przeprowadzone w latach 40-tych miało przede wszystkim sprawdzić, jak długi jest czas reakcji w wykonaniu prostych zadań. Czy próbowaliście kiedyś wykonać takie ćwiczenie?

Najszybciej jak potrafisz, podaj nazwy kolorów czcionki, w jakich zapisane są wyrazy. Nie czytaj wyrazów – podaj tylko nazwy kolorów:

zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty

A teraz zrób to samo:

zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty

Drugi zestaw kolorystyczny oceniamy nieco wolniej – na tym właśnie polega efekt Stroopa, jak i cała gra. Do dyspozycji mamy karty, na których zapisane są słowa: małe, duże, grube, cienkie, zielone, żółte, czarne itp. Nasze zadanie polega na tym, aby jak najszybciej wyłożyć na środek kartę z odpowiednim napisem, nie popełniając przy tym błędu percepcji. Gra jest bardzo dynamiczna i szybka, w sam raz na rozgrywki dla całej rodziny.

Miszmasz

Gra, która rozwija naszą spostrzegawczość i wymaga dużego skupienia uwagi. Zadanie polega na odnalezieniu pięciu kart z identycznym wzorem.

Znalezienie jednej pary na początku rozgrywki nie stanowi większego problemu. Każdy z graczy odsłania po jednej karcie, a po każdym kolejnym okrążeniu dokładna następną.

W efekcie na stole znajduje się mnóstwo różnych kart – wśród nich musimy znaleźć kolejne wzoru pasujące do siebie.

Pod względem wizualnym gra również jest bardzo ciekawa, nawiązuje bowiem do stylistyki stylistyki lat 70, łącząc wzory i kolory  mody z tego okresu.

Instrukcja zawiera kilka wariantów rozgrywki, dopasowanych do graczy ceniących bezpośrednią rywalizację, jak i tych, którzy stawiają na współpracę.

Życzymy udanej zabawy! 🙂

Ewa Bensz
Ewa Bensz – Pedagog, trener, nauczyciel akademicki.

Od 10 lat związana z edukacją, prowadzi zarówno grupowe jak i indywidualne treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania, konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP na kierunku Pedagogika, obecnie studiuje z pasją Psychologię kliniczną dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Kwalifikacje trenerskie uzyskała w ramach Szkoły Trenerów Grupy Trop, oraz projektu Eurotrener realizowanego przez CSiRO Meritum w Katowicach. Certyfikowany trener technik pamięciowych i szybkiego czytania ECU Efekt. Jest prelegentką konferencji poświęconych tematyce doradztwa zawodowego, psychologii oraz neuropsychologii; m.in.: II Międzynarodowego Sympozjum Neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego, Konferencji Brainstorm Uniwersytetu Warszawskiego, W stronę człowieka – Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii i Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ewa Bensz on Facebook