Gry edukacyjne na weekend

Gry kieszonkowe, towarzyskie i edukacyjne – czyli jak w ciekawy i rozwojowy sposób spędzić długi weekend?

Zgodnie z naszą treningową tradycją, chcielibyśmy polecić Wam kilka nowych gier. W sam raz do plecaka, na kocyk, w Bieszczady i nad jezioro 😉

Na pierwszy ogień nasza nowość, w której zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia (nasi kursanci również).

Gra pozorów

Czy kiedyś  próbowaliście wykonać ćwiczenie, w którym widzicie słowa oznaczające kolory: np. zielony, czerwony, niebieski… lecz są one napisane innym kolorem czcionki? Cała zabawa polega na tym, aby nie czytać słów, tylko podać kolor czcionki – i tutaj zaczyna się problem. Ta prosta zabawa wykorzystuje tzw. Efekt Stroopa. Badanie przeprowadzone w latach 40-tych miało przede wszystkim sprawdzić, jak długi jest czas reakcji w wykonaniu prostych zadań. Czy próbowaliście kiedyś wykonać takie ćwiczenie?

Najszybciej jak potrafisz, podaj nazwy kolorów czcionki, w jakich zapisane są wyrazy. Nie czytaj wyrazów – podaj tylko nazwy kolorów:

zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty

A teraz zrób to samo:

zielony czerwony niebieski
żółty niebieski żółty

Drugi zestaw kolorystyczny oceniamy nieco wolniej – na tym właśnie polega efekt Stroopa, jak i cała gra. Do dyspozycji mamy karty, na których zapisane są słowa: małe, duże, grube, cienkie, zielone, żółte, czarne itp. Nasze zadanie polega na tym, aby jak najszybciej wyłożyć na środek kartę z odpowiednim napisem, nie popełniając przy tym błędu percepcji. Gra jest bardzo dynamiczna i szybka, w sam raz na rozgrywki dla całej rodziny.

Miszmasz

Gra, która rozwija naszą spostrzegawczość i wymaga dużego skupienia uwagi. Zadanie polega na odnalezieniu pięciu kart z identycznym wzorem.

Znalezienie jednej pary na początku rozgrywki nie stanowi większego problemu. Każdy z graczy odsłania po jednej karcie, a po każdym kolejnym okrążeniu dokładna następną.

W efekcie na stole znajduje się mnóstwo różnych kart – wśród nich musimy znaleźć kolejne wzoru pasujące do siebie.

Pod względem wizualnym gra również jest bardzo ciekawa, nawiązuje bowiem do stylistyki stylistyki lat 70, łącząc wzory i kolory  mody z tego okresu.

Instrukcja zawiera kilka wariantów rozgrywki, dopasowanych do graczy ceniących bezpośrednią rywalizację, jak i tych, którzy stawiają na współpracę.

Życzymy udanej zabawy! 🙂

Ewa Bensz
Ewa Bensz-Smagała – psycholog dziecięcy, oligofrenopedagog.

Od 2008 roku związana z edukacją, specjalizuje się w pracy z dziećmi z problemami edukacyjnymi, realizuje ścieżkę licencyjną w kierunku terapeuty behawioralnego.
Oprócz pracy w charakterze trenera technik pamięciowych w Lucky Mind, związana jest zawodowo z dwoma instytucjami: Centrum Terapii Behawioralnej w Gliwicach - gdzie prowadzi terapię dzieci ze spektrum autyzmu, oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową - jako pracownik naukowo-dydaktyczny katedry Psychologii.
Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu neurodydaktyki i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką kreatywności, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.
Ewa Bensz on Facebook