Bajki kontra choroba – wspieramy projekt!

Zaczęło się niewinnie: od maila z pytaniem, czy pomożemy… A jakże mogło być inaczej? Bardzo chętnie wspieramy wszelkie inicjatywy charytatywne, szczególnie te poświęcone dzieciom. Jednak projekt Bajki kontra choroba to coś wyjątkowego. Im więcej informacji przeczytaliśmy na ten temat, tym bardziej jesteśmy przekonani, że na naszych oczach pojawiła się i rośnie w siłę idea, którą mamy nadzieję – zarazimy Was wszystkich.

Czwórka młodych ludzi: Ewa, Kuba, Michał i Krzysztof – wpadli na pomysł wsparcia dzieci podczas całego procesu leczenia i rekonwalescencji. Jako studenci medycyny, niejednokrotnie spotykali się z przekazywaniem informacji o chorobie zarówno dziecku, jak i rodzicom. Byli również świadkami diagnostyki, procesu leczenia oraz wizyt kontrolnych. Swoje doświadczenie chcieliby wykorzystać, by zwrócić uwagę na poważny problem, z którym jednak łatwo sobie poradzić.

Wpadli na pomysł stworzenia książeczek, w których w przystępny sposób, w formie ilustrowanych bajek, przedstawiane są zagadnienia trzech kluczowych chorób: białaczki, cukrzycy oraz astmy. Ten sposób komunikacji ułatwi najmłodszym pacjentom poznanie choroby, pozwoli na zrozumienie czynności wykonywanych przez lekarzy i pielęgniarki oraz wzbudzi zainteresowanie tematyką medyczną. Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców – lektura naszych książeczek ułatwi udzielenie odpowiedzi na wiele pytań.

Treść książeczek była konsultowana z lekarzami, psychologami jak i samymi rodzicami. Strach dzieci i ich rodzin spowodowany jest głównie niewiedzą. Fachowe terminy medyczne też nie pomagają rodzicom, szczególnie w pierwszych chwilach, kiedy informacja o chorobie powoduje lęk i poczucie niemocy. Przystępnie napisane i bogato ilustrowane książeczki będą kopalnią wiedzy, dzięki którym strach i stres związany z diagnostyką, leczeniem, a następnie życiem codziennym, będą ograniczone.

Obecnie projekt jest na etapie druku pierwszej książeczki z serii – książeczki o białaczce. Książeczka o cukrzycy jest w końcowej fazie ilustrowania natomiast ta o astmie na etapie tworzenia tekstu.

Wasze wsparcie jest niezbędne do ukończenia prac nad dwoma książeczkami i dotarcie ze wszystkimi trzema do jak największej liczby dzieci w Polsce!

Osiągnięty próg pozwoli na wydanie 300 egzemplarzy każdej z książeczek.

 Więcej informacji o projekcie oraz możliwościach wsparcia znajdziecie tutaj.

Liczymy na Wasze dobre serca <3

Ewa Bensz
Ewa Bensz – Pedagog, trener, nauczyciel akademicki.

Od 10 lat związana z edukacją, prowadzi zarówno grupowe jak i indywidualne treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania, konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP na kierunku Pedagogika, obecnie studiuje z pasją Psychologię kliniczną dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Kwalifikacje trenerskie uzyskała w ramach Szkoły Trenerów Grupy Trop, oraz projektu Eurotrener realizowanego przez CSiRO Meritum w Katowicach. Certyfikowany trener technik pamięciowych i szybkiego czytania ECU Efekt. Jest prelegentką konferencji poświęconych tematyce doradztwa zawodowego, psychologii oraz neuropsychologii; m.in.: II Międzynarodowego Sympozjum Neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego, Konferencji Brainstorm Uniwersytetu Warszawskiego, W stronę człowieka – Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii i Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ewa Bensz on Facebook