Autyzm w szkole

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu: Autyzm w szkole, w dziale porad ekspertów portalu Silesia Dzieci. Prezentujemy tak kilka prostych zasad, które mogą ułatwić dziecku z ASD powrót do szkolnej społeczności. Nowy rok szkolny to zmiana nawyków, być może nowe miejsce, nowi nauczyciele i nowe grono znajomych.

Oprócz tego niewygodne krzesła, mnóstwo zapachów i dźwięków, które nierzadko dla naszego dziecka ze spektrum stają się nie do wytrzymania. Do tego jeszcze zadania domowe, nauka do sprawdzianów i pakowanie plecaka… wydaje się, że są to standardowe i oczywiste czynności – mogą one jednak stanowić trudność, szczególnie wtedy, kiedy oznaczają zmianę przyjętych schematów.

Możemy jednak stopniowo oswajać dziecko z nową sytuacją, pomóc mu w zrozumieniu szkolnego systemu. Zapraszamy do lektury artykułu tutaj.

Ewa Bensz
Ewa Bensz – Pedagog, trener, nauczyciel akademicki.

Od 10 lat związana z edukacją, prowadzi zarówno grupowe jak i indywidualne treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania, konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP na kierunku Pedagogika, obecnie studiuje z pasją Psychologię kliniczną dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Kwalifikacje trenerskie uzyskała w ramach Szkoły Trenerów Grupy Trop, oraz projektu Eurotrener realizowanego przez CSiRO Meritum w Katowicach. Certyfikowany trener technik pamięciowych i szybkiego czytania ECU Efekt. Jest prelegentką konferencji poświęconych tematyce doradztwa zawodowego, psychologii oraz neuropsychologii; m.in.: II Międzynarodowego Sympozjum Neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego, Konferencji Brainstorm Uniwersytetu Warszawskiego, W stronę człowieka – Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii i Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ewa Bensz on Facebook