6 pomysłów na wakacyjny trening pamięci Twojego dziecka!

W wakacyjnej walizce nie musicie planować miejsca na cały stos książek z krzyżówkami, labiryntami czy zagadkami Sudoku. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i… pobudzić kreatywność! Prezentujemy Wam sześć pomysłów na rozgrzanie neuronów podczas rodzinnego wypadu. Miłej zabawy!

Zrób zakupy. Jedną z ciekawszych i bardziej skutecznych zabaw rozwijających pamięć i wyobraźnię jest… zapamiętywanie listy słów. Przygotuj więc listę sprawunków, które musisz kupić na wyjazd (może to też być lista spraw do załatwienia) i wspólnie z dzieckiem spróbuj ułożyć do tego historyjkę. Np. Śmietana (1), która wylewa się na koc (2). Koc zaczyna płakać (chusteczki higieniczne – 3) i ucieka, ale potknął się o swoje trampki (sznurówki – 4). Zauważa jednak, że nieopodal pali się ognisko (podpałka do grilla – 5) postanowił więc wspiąć się na sznur zawieszony nieopodal i wysuszyć się (suszarka do włosów – 6).

W ten sposób możemy zapamiętać praktycznie nieograniczoną liczbę elementów. Technika, którą tutaj zastosowaliśmy, to Łańcuchowa Metoda Skojarzeń – możesz dowiedzieć się o niej więcej np. na naszych bezpłatnych webinarach.

Matematyk w drodze. Jak trenować pamięć w czasie podróży? Na wyciągnięcie ręki pojawiają się rożne liczby (np. odległości na znakach drogowych, numery rejestracyjne samochodów) oraz słowa i kolory np. na billboardach. Możemy zaproponować dzieciom grę, polegającą np. na rozwinięciu skrótów rejestracji samochodowych: STA (woj. śląskie, Tarnowskie Góry) to może być: Stanowczy Tomek Analizuje. LZA (woj. Lubelskie, Zamość): Lubię Zwiedzać Antarktydę 🙂

To ćwiczenie z kolei jest wprowadzeniem do innej techniki pamięciowej: Akronimów.

 

Czy widzisz to co ja…? To ćwiczenie pobudza w dzieciach czujność i umiejętność obserwacji otoczenia, a jednocześnie może być świetnym treningiem rozpoznawania emocji. Rodzic, rozglądając się w około (np. na plaży, czy w kolejce na poczcie) rozpoczyna zdanie: czy widzisz to, co ja: (np.) zmęczoną panią w zielonych butach? Dziecko musi bacznie obserwować otoczenie i znaleźć odpowiednią osobę. Role w grze można oczywiście odwrócić, dzięki temu dziecko poczuje większe zaangażowanie w przebiegu gry.

 

Co to może być? Jeśli Twoje dziecko jest prawdziwym bajkopisarzem, z pewnością polubi ćwiczenie związane z kreatywnością. W tym przypadku jednak wymagana jest również kreatywność rodzica. Spróbuj wymyślić dziwne słowo, np. wiatrostop. Dziecko musi opowiedzieć, co to jest, do czego służy, jak wygląda, gdzie się znajduje… Dzięki temu ćwiczymy wyobraźnię, umiejętność opisywania i artykułowania własnych myśli, swobodę wypowiedzi.

 

Skorzystaj z gotowców. Nie zawsze musimy wymyślać nowe sposoby ćwiczeń. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych gier planszowych, które bez problemu zmieszczą się w plecaku. Zaletą tego rozwiązania jest również włączenie całej rodziny do wspólnej zabawy. Polecamy szczególnie kieszonkowe gry rodzinne, takie jak: kości opowieści, dobble czy tanzi. Na naszej stronie internetowej prezentujemy również recenzje nowych gier.

 

 

Poćwicz z nami! Jeśli wolisz, aby Twoje dziecko poćwiczyło pod okiem eksperta, zapraszamy do kontaktu z naszymi trenerami technik pamięciowych i efektywnej nauki. Nasze wakacyjne zajęcia różnią się nieco od regularnych kursów, które prowadzimy w trakcie roku szkolnego. Zajęcia uzupełnione są o gry edukacyjne, które w prosty sposób stymulują rozwój pamięci, koncentracji i kreatywności. Przygotujemy dla Twojego dziecka również zestaw ćwiczeń, które będzie wykonywać samodzielnie w okresie wakacji.


Zapisz dziecko na kurs wakacyjny

kreatywność_dzieci

Zapraszamy do udziału w letnich zajęciach, podczas których Twoje dziecko rozwinie pamięć, poprawi koncentrację oraz nauczy się technik szybkiego czytania.

Zajęcia prowadzone są m.in. w oparciu o gry edukacyjne i zabawy, tak aby wspólny czas nie kojarzył się ze szkołą i żmudną nauką. Dzięki zajęciom wakacyjnym dziecko będzie gotowe do nowych wyzwań w kolejnym roku szkolnym.

Wakacje mogą być dla Twojego dziecka okresem wypoczynku, który połączy z efektywną nauką przez zabawę!

dowiedz_sie_wiecejJedna ważna zasada na koniec… staraj się jak najczęściej uczestniczyć w tych zabawach. Rozwój nowych umiejętności łatwiej stymulować, kiedy wprowadzimy elementy zdrowej rywalizacji. Przy okazji również potrenujesz pamięć, kreatywność i koncentrację. Do dzieła!

 

 

Ewa Bensz
Ewa Bensz – Pedagog, trener, nauczyciel akademicki.

Od 10 lat związana z edukacją, prowadzi zarówno grupowe jak i indywidualne treningi kreatywności, warsztaty oraz kursy technik pamięciowych i szybkiego czytania, konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego dla młodzieży. Jest trenerem rad pedagogicznych w obszarze neurodydaktyki i metodyki nauczania, oraz superwizorem placówek edukacyjnych z zakresu kreatywności i metod aktywizujących.
Jej największą pasją jest nauczanie najmłodszych – pracuje z dziećmi, które mają problemy z nauką, są zagrożone dysleksją, wykluczeniem społecznym, z deficytami uwagi.
Regularnie publikuje artykuły z zakresu doradztwa zawodowego, przedsiębiorczości i efektywnego uczenia się w mediach tradycyjnych i internetowych, m.in.: Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, natemat.pl. Interesuje się tematyką neurodydaktyki, prowadzi badania naukowe związane z efektywnością pamięci i percepcją.

Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP na kierunku Pedagogika, obecnie studiuje z pasją Psychologię kliniczną dzieci i młodzieży na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Kwalifikacje trenerskie uzyskała w ramach Szkoły Trenerów Grupy Trop, oraz projektu Eurotrener realizowanego przez CSiRO Meritum w Katowicach. Certyfikowany trener technik pamięciowych i szybkiego czytania ECU Efekt. Jest prelegentką konferencji poświęconych tematyce doradztwa zawodowego, psychologii oraz neuropsychologii; m.in.: II Międzynarodowego Sympozjum Neurodydaktyki Uniwersytetu Śląskiego, Konferencji Brainstorm Uniwersytetu Warszawskiego, W stronę człowieka – Ogólnopolskiej Konferencji Psychologii i Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ewa Bensz on Facebook